E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
noplanzen nachpflanzen (D) – planter (aprs) (F)
Stammformen noplanzenplanzt nonogeplanzt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echplanzen no
duplanz no
hien/si,hatt/etplanzt no
mirplanzen no
dirplanzt no
siplanzen no
Pass compos
echhunnnogeplanzt
duhuesnogeplanzt
hien/si,hatt/ethuetnogeplanzt
mirhunnnogeplanzt
dirhuttnogeplanzt
sihunnnogeplanzt
Plus-que-parfait
echhatnogeplanzt
duhasnogeplanzt
hien/si,hatt/ethatnogeplanzt
mirhatennogeplanzt
dirhatnogeplanzt
sihatennogeplanzt
Futur I
echwäert noplanzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogeplanzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnoplanzen
dugéifsnoplanzen
hien/si,hatt/etgéifnoplanzen
mirgéifennoplanzen
dirgéiftnoplanzen
sigéifennoplanzen
Conditionnel Pass compos
echhttnogeplanzt
duhssnogeplanzt
hien/si,hatt/ethttnogeplanzt
mirhttennogeplanzt
dirhttnogeplanzt
sihttennogeplanzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierplanz no!
Plurielplanzt no!
nogeplanzt
noplanzen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnnogeplanzt
dugëssnogeplanzt
hie/si,hatt/etgëttnogeplanzt
mirginnnogeplanzt
dirgittnogeplanzt
siginnnogeplanzt
Pass compos
echsinnnogeplanzt ginn
dubassnogeplanzt ginn
hien/si,hatt/etassnogeplanzt ginn
mirsinnnogeplanzt ginn
dirsiddnogeplanzt ginn
sisinnnogeplanzt ginn
Plus-que-parfait
echwarnogeplanzt ginn
duwaarsnogeplanzt ginn
hien/si,hatt/etwarnogeplanzt ginn
mirwarennogeplanzt ginn
dirwaartnogeplanzt ginn
siwarennogeplanzt ginn
Futur I
echwäert nogeplanzt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogeplanzt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif nogeplanzt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif nogeplanzt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier nogeplanzt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aplanzenbeplanzenmplanzenopplanzenplanzenuplanzenverplanzen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles