E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
noplanz-en nachpflanzen (D)planter (aprs) (F)
Stammformen noplanz-enplanz-t nonoge-planz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echplanz-en no
duplanz no
hien/si,hatt/etplanz-t no
mirplanz-en no
dirplanz-t no
siplanz-en no
Pass compos
echhunnnoge-planz-t
duhuesnoge-planz-t
hien/si,hatt/ethuetnoge-planz-t
mirhunnnoge-planz-t
dirhuttnoge-planz-t
sihunnnoge-planz-t
Plus-que-parfait
echhatnoge-planz-t
duhasnoge-planz-t
hien/si,hatt/ethatnoge-planz-t
mirhatennoge-planz-t
dirhatnoge-planz-t
sihatennoge-planz-t
Futur I
echwäert noplanz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert noge-planz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnoplanz-en
dugéifsnoplanz-en
hien/si,hatt/etgéifnoplanz-en
mirgéifennoplanz-en
dirgéiftnoplanz-en
sigéifennoplanz-en
Conditionnel Pass compos
echhttnoge-planz-t
duhssnoge-planz-t
hien/si,hatt/ethttnoge-planz-t
mirhttennoge-planz-t
dirhttnoge-planz-t
sihttennoge-planz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierplanz no!
Plurielplanz-t no!
noge-planz-t
noplanz-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnnoge-planz-t
dugëssnoge-planz-t
hie/si,hatt/etgëttnoge-planz-t
mirginnnoge-planz-t
dirgittnoge-planz-t
siginnnoge-planz-t
Pass compos
echsinnnoge-planz-t ginn
dubassnoge-planz-t ginn
hien/si,hatt/etassnoge-planz-t ginn
mirsinnnoge-planz-t ginn
dirsiddnoge-planz-t ginn
sisinnnoge-planz-t ginn
Plus-que-parfait
echwarnoge-planz-t ginn
duwaarsnoge-planz-t ginn
hien/si,hatt/etwarnoge-planz-t ginn
mirwarennoge-planz-t ginn
dirwaartnoge-planz-t ginn
siwarennoge-planz-t ginn
Futur I
echwäert noge-planz-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert noge-planz-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif noge-planz-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif noge-planz-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier noge-planz-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aplanz-enbeplanz-enmplanz-enopplanz-enplanz-enuplanz-enverplanz-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles