E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
uplanz-en anpflanzen (D) – cultiver, planter (F)
Stammformen uplanz-enplanz-t unuge-planz-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echplanz-en un
duplanz un
hien/si,hatt/etplanz-t un
mirplanz-en un
dirplanz-t un
siplanz-en un
Pass compos
echhunnuge-planz-t
duhuesuge-planz-t
hien/si,hatt/ethuetuge-planz-t
mirhunnuge-planz-t
dirhuttuge-planz-t
sihunnuge-planz-t
Plus-que-parfait
echhatuge-planz-t
duhasuge-planz-t
hien/si,hatt/ethatuge-planz-t
mirhatenuge-planz-t
dirhatuge-planz-t
sihatenuge-planz-t
Futur I
echwäert uplanz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-planz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuplanz-en
dugéifsuplanz-en
hien/si,hatt/etgéifuplanz-en
mirgéifenuplanz-en
dirgéiftuplanz-en
sigéifenuplanz-en
Conditionnel Pass compos
echhttuge-planz-t
duhssuge-planz-t
hien/si,hatt/ethttuge-planz-t
mirhttenuge-planz-t
dirhttuge-planz-t
sihttenuge-planz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierplanz un!
Plurielplanz-t un!
uge-planz-t
uplanz-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnuge-planz-t
dugëssuge-planz-t
hie/si,hatt/etgëttuge-planz-t
mirginnuge-planz-t
dirgittuge-planz-t
siginnuge-planz-t
Pass compos
echsinnuge-planz-t ginn
dubassuge-planz-t ginn
hien/si,hatt/etassuge-planz-t ginn
mirsinnuge-planz-t ginn
dirsidduge-planz-t ginn
sisinnuge-planz-t ginn
Plus-que-parfait
echwaruge-planz-t ginn
duwaarsuge-planz-t ginn
hien/si,hatt/etwaruge-planz-t ginn
mirwarenuge-planz-t ginn
dirwaartuge-planz-t ginn
siwarenuge-planz-t ginn
Futur I
echwäert uge-planz-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-planz-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif uge-planz-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif uge-planz-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier uge-planz-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aplanz-enbeplanz-enmplanz-ennoplanz-enopplanz-enplanz-enverplanz-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles