E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
planz-en pflanzen (D) – planter (F)
Stammformen planz-enplanz-tge-planz-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echplanz-en
duplanz
hien/si,hatt/etplanz-t
mirplanz-en
dirplanz-t
siplanz-en
Pass compos
echhuge-planz-t
duhuesge-planz-t
hien/si,hatt/ethuetge-planz-t
mirhuge-planz-t
dirhuttge-planz-t
sihuge-planz-t
Plus-que-parfait
echhatge-planz-t
duhasge-planz-t
hien/si,hatt/ethatge-planz-t
mirhatege-planz-t
dirhatge-planz-t
sihatege-planz-t
Futur I
echwäert planz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-planz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifplanz-en
dugéifsplanz-en
hien/si,hatt/etgéifplanz-en
mirgéifeplanz-en
dirgéiftplanz-en
sigéifeplanz-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-planz-t
duhssge-planz-t
hien/si,hatt/ethttge-planz-t
mirhättege-planz-t
dirhttge-planz-t
sihättege-planz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierplanz!
Plurielplanz-t!
ge-planz-t
planz-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-planz-t
dugëssge-planz-t
hie/si,hatt/etgëttge-planz-t
mirgige-planz-t
dirgittge-planz-t
sigige-planz-t
Pass compos
echsige-planz-t ginn
dubassge-planz-t ginn
hien/si,hatt/etassge-planz-t ginn
mirsige-planz-t ginn
dirsiddge-planz-t ginn
sisige-planz-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-planz-t ginn
duwaarsge-planz-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-planz-t ginn
mirwarege-planz-t ginn
dirwaartge-planz-t ginn
siwarege-planz-t ginn
Futur I
echwäert ge-planz-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-planz-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-planz-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-planz-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-planz-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aplanz-enbeplanz-enmplanz-ennoplanz-enopplanz-enuplanz-enverplanz-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles