E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
platin-éier-en platinieren (D) – platiner (F)
Stammformen platin-éier-enplatin-éier-tplatin-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echplatin-éier-en
duplatin-éier-s
hien/si,hatt/etplatin-éier-t
mirplatin-éier-en
dirplatin-éier-t
siplatin-éier-en
Passé composé
echhuplatin-éier-t
duhuesplatin-éier-t
hien/si,hatt/ethuetplatin-éier-t
mirhuplatin-éier-t
dirhuttplatin-éier-t
sihuplatin-éier-t
Plus-que-parfait
echhatplatin-éier-t
duhasplatin-éier-t
hien/si,hatt/ethatplatin-éier-t
mirhateplatin-éier-t
dirhatplatin-éier-t
sihateplatin-éier-t
Modale Futur I
echwäert platin-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert platin-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifplatin-éier-en
dugéifsplatin-éier-en
hien/si,hatt/etgéifplatin-éier-en
mirgéifeplatin-éier-en
dirgéiftplatin-éier-en
sigéifeplatin-éier-en
Conditionnel passé composé
echhättplatin-éier-t
duhässplatin-éier-t
hien/si,hatt/ethättplatin-éier-t
mirhätteplatin-éier-t
dirhättplatin-éier-t
sihätteplatin-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierplatin-éier!
Plurielplatin-éier-t!
platin-éier-t
platin-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgiplatin-éier-t
dugëssplatin-éier-t
hie/si,hatt/etgëttplatin-éier-t
mirgiplatin-éier-t
dirgittplatin-éier-t
sigiplatin-éier-t
Passé composé
echsiplatin-éier-t ginn
dubassplatin-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassplatin-éier-t ginn
mirsiplatin-éier-t ginn
dirsiddplatin-éier-t ginn
sisiplatin-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarplatin-éier-t ginn
duwaarsplatin-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarplatin-éier-t ginn
mirwareplatin-éier-t ginn
dirwaartplatin-éier-t ginn
siwareplatin-éier-t ginn
Modale Futur I
echwäert platin-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert platin-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif platin-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif platin-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel passé composé
echwier platin-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles