E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
platsch-en platschen (D) – patauger (F)
Indikativ Aktiv
Present
echplatsch-en
duplatsch-s
hien/si,hatt/etplatsch-t
mirplatsch-en
dirplatsch-t
siplatsch-en
Modale Futur I
echwäert platsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifplatsch-en
dugéifsplatsch-en
hien/si,hatt/etgéifplatsch-en
mirgéifeplatsch-en
dirgéiftplatsch-en
sigéifeplatsch-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierplatsch!
Plurielplatsch-t!
ge-platsch-t
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles