E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
plätschen plätschern (D)clapoter (F)
Stammformen plätschenplätschtgeplätscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echplätschen
duplätschs
hien/si,hatt/etplätscht
mirplätschen
dirplätscht
siplätschen
Passé composé
echhugeplätscht
duhuesgeplätscht
hien/si,hatt/ethuetgeplätscht
mirhugeplätscht
dirhuttgeplätscht
sihugeplätscht
Plus-que-parfait
echhatgeplätscht
duhasgeplätscht
hien/si,hatt/ethatgeplätscht
mirhategeplätscht
dirhatgeplätscht
sihategeplätscht
Futur I
echwäert plätschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geplätscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifplätschen
dugéifsplätschen
hien/si,hatt/etgéifplätschen
mirgéifeplätschen
dirgéiftplätschen
sigéifeplätschen
Conditionnel Passé composé
echhättgeplätscht
duhässgeplätscht
hien/si,hatt/ethättgeplätscht
mirhättegeplätscht
dirhättgeplätscht
sihättegeplätscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierplätsch!
Plurielplätscht!
geplätscht
plätschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigeplätscht
dugëssgeplätscht
hie/si,hatt/etgëttgeplätscht
mirgigeplätscht
dirgittgeplätscht
sigigeplätscht
Passé composé
echsigeplätscht ginn
dubassgeplätscht ginn
hien/si,hatt/etassgeplätscht ginn
mirsigeplätscht ginn
dirsiddgeplätscht ginn
sisigeplätscht ginn
Plus-que-parfait
echwargeplätscht ginn
duwaarsgeplätscht ginn
hien/si,hatt/etwargeplätscht ginn
mirwaregeplätscht ginn
dirwaartgeplätscht ginn
siwaregeplätscht ginn
Futur I
echwäert geplätscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geplätscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif geplätscht
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif geplätscht ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier geplätscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausplätschen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles