E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erausplättel-en herausplatzen (D)
Stammformen erausplättel-enplättel-t erauserausge-plättel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echplättel-en eraus
duplättel-s eraus
hien/si,hatt/etplättel-t eraus
mirplättel-en eraus
dirplättel-t eraus
siplättel-en eraus
Passé composé
echhunnerausge-plättel-t
duhueserausge-plättel-t
hien/si,hatt/ethueterausge-plättel-t
mirhunnerausge-plättel-t
dirhutterausge-plättel-t
sihunnerausge-plättel-t
Plus-que-parfait
echhaterausge-plättel-t
duhaserausge-plättel-t
hien/si,hatt/ethaterausge-plättel-t
mirhatenerausge-plättel-t
dirhaterausge-plättel-t
sihatenerausge-plättel-t
Futur I
echwäert erausplättel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausge-plättel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferausplättel-en
dugéifserausplättel-en
hien/si,hatt/etgéiferausplättel-en
mirgéifenerausplättel-en
dirgéifterausplättel-en
sigéifenerausplättel-en
Conditionnel Passé composé
echhätterausge-plättel-t
duhässerausge-plättel-t
hien/si,hatt/ethätterausge-plättel-t
mirhättenerausge-plättel-t
dirhätterausge-plättel-t
sihättenerausge-plättel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierplättel eraus!
Plurielplättel-t eraus!
erausge-plättel-t
erausplättel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnerausge-plättel-t
dugësserausge-plättel-t
hie/si,hatt/etgëtterausge-plättel-t
mirginnerausge-plättel-t
dirgitterausge-plättel-t
siginnerausge-plättel-t
Passé composé
echsinnerausge-plättel-t ginn
dubasserausge-plättel-t ginn
hien/si,hatt/etasserausge-plättel-t ginn
mirsinnerausge-plättel-t ginn
dirsidderausge-plättel-t ginn
sisinnerausge-plättel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarerausge-plättel-t ginn
duwaarserausge-plättel-t ginn
hien/si,hatt/etwarerausge-plättel-t ginn
mirwarenerausge-plättel-t ginn
dirwaarterausge-plättel-t ginn
siwarenerausge-plättel-t ginn
Futur I
echwäert erausge-plättel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausge-plättel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif erausge-plättel-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif erausge-plättel-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier erausge-plättel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
plättel-enverplättel-en
Remarquen (intern)
fr. übersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles