E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verplättelen verquatschen (D)
Stammformen verplättelenverplätteltverplättelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverplättelen
duverplättels
hien/si,hatt/etverplättelt
mirverplättelen
dirverplättelt
siverplättelen
Passé composé
echhuverplättelt
duhuesverplättelt
hien/si,hatt/ethuetverplättelt
mirhuverplättelt
dirhuttverplättelt
sihuverplättelt
Plus-que-parfait
echhatverplättelt
duhasverplättelt
hien/si,hatt/ethatverplättelt
mirhateverplättelt
dirhatverplättelt
sihateverplättelt
Futur I
echwäert verplättelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verplättelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverplättelen
dugéifsverplättelen
hien/si,hatt/etgéifverplättelen
mirgéifeverplättelen
dirgéiftverplättelen
sigéifeverplättelen
Conditionnel Passé composé
echhättverplättelt
duhässverplättelt
hien/si,hatt/ethättverplättelt
mirhätteverplättelt
dirhättverplättelt
sihätteverplättelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverplättel!
Plurielverplättelt!
verplättelt
verplättelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverplättelt
dugëssverplättelt
hie/si,hatt/etgëttverplättelt
mirgiverplättelt
dirgittverplättelt
sigiverplättelt
Passé composé
echsiverplättelt ginn
dubassverplättelt ginn
hien/si,hatt/etassverplättelt ginn
mirsiverplättelt ginn
dirsiddverplättelt ginn
sisiverplättelt ginn
Plus-que-parfait
echwarverplättelt ginn
duwaarsverplättelt ginn
hien/si,hatt/etwarverplättelt ginn
mirwareverplättelt ginn
dirwaartverplättelt ginn
siwareverplättelt ginn
Futur I
echwäert verplättelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verplättelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verplättelt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verplättelt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verplättelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausplättelenplättelen
Remarquen (intern)
fr. übersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles