E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
plättelen quatschen (D)bavarder (F)
Stammformen plättelenplätteltgeplättelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echplättelen
duplättels
hien/si,hatt/etplättelt
mirplättelen
dirplättelt
siplättelen
Passé composé
echhugeplättelt
duhuesgeplättelt
hien/si,hatt/ethuetgeplättelt
mirhugeplättelt
dirhuttgeplättelt
sihugeplättelt
Plus-que-parfait
echhatgeplättelt
duhasgeplättelt
hien/si,hatt/ethatgeplättelt
mirhategeplättelt
dirhatgeplättelt
sihategeplättelt
Futur I
echwäert plättelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geplättelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifplättelen
dugéifsplättelen
hien/si,hatt/etgéifplättelen
mirgéifeplättelen
dirgéiftplättelen
sigéifeplättelen
Conditionnel Passé composé
echhättgeplättelt
duhässgeplättelt
hien/si,hatt/ethättgeplättelt
mirhättegeplättelt
dirhättgeplättelt
sihättegeplättelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierplättel!
Plurielplättelt!
geplättelt
plättelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigeplättelt
dugëssgeplättelt
hie/si,hatt/etgëttgeplättelt
mirgigeplättelt
dirgittgeplättelt
sigigeplättelt
Passé composé
echsigeplättelt ginn
dubassgeplättelt ginn
hien/si,hatt/etassgeplättelt ginn
mirsigeplättelt ginn
dirsiddgeplättelt ginn
sisigeplättelt ginn
Plus-que-parfait
echwargeplättelt ginn
duwaarsgeplättelt ginn
hien/si,hatt/etwargeplättelt ginn
mirwaregeplättelt ginn
dirwaartgeplättelt ginn
siwaregeplättelt ginn
Futur I
echwäert geplättelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geplättelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif geplättelt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif geplättelt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier geplättelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausplättelenverplättelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles