E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
platz-en platzen (D)clater (F)
Stammformen platz-enplatz-tge-platz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echplatz-en
duplatz
hien/si,hatt/etplatz-t
mirplatz-en
dirplatz-t
siplatz-en
Pass compos
echsige-platz-t
dubassge-platz-t
hien/si,hatt/etassge-platz-t
mirsige-platz-t
dirsiddge-platz-t
sisige-platz-t
Plus-que-parfait
echwarge-platz-t
duwaarsge-platz-t
hien/si,hatt/etwarge-platz-t
mirwarege-platz-t
dirwaartge-platz-t
siwarege-platz-t
Futur I
echwäert platz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-platz-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifplatz-en
dugéifsplatz-en
hien/si,hatt/etgéifplatz-en
mirgéifeplatz-en
dirgéiftplatz-en
sigéifeplatz-en
Conditionnel Pass compos
echwierge-platz-t
duwiersge-platz-t
hien/si,hatt/etwierge-platz-t
mirwierege-platz-t
dirwiertge-platz-t
siwierege-platz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierplatz!
Plurielplatz-t!
ge-platz-t
platz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
eraplatz-enerausplatz-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles