E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zerplécken zerpflücken (D)décortiquer (F)
Stammformen zerpléckenzerplécktzerpléckt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echzerplécken
duzerplécks
hien/si,hatt/etzerpléckt
mirzerplécken
dirzerpléckt
sizerplécken
Passé composé
echhunnzerpléckt
duhueszerpléckt
hien/si,hatt/ethuetzerpléckt
mirhunnzerpléckt
dirhuttzerpléckt
sihunnzerpléckt
Plus-que-parfait
echhatzerpléckt
duhaszerpléckt
hien/si,hatt/ethatzerpléckt
mirhatenzerpléckt
dirhatzerpléckt
sihatenzerpléckt
Futur I
echwäert zerplécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerpléckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerplécken
dugéifszerplécken
hien/si,hatt/etgéifzerplécken
mirgéifenzerplécken
dirgéiftzerplécken
sigéifenzerplécken
Conditionnel Passé composé
echhättzerpléckt
duhässzerpléckt
hien/si,hatt/ethättzerpléckt
mirhättenzerpléckt
dirhättzerpléckt
sihättenzerpléckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerpléck!
Plurielzerpléckt!
zerpléckt
zerplécken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnzerpléckt
dugësszerpléckt
hie/si,hatt/etgëttzerpléckt
mirginnzerpléckt
dirgittzerpléckt
siginnzerpléckt
Passé composé
echsinnzerpléckt ginn
dubasszerpléckt ginn
hien/si,hatt/etasszerpléckt ginn
mirsinnzerpléckt ginn
dirsiddzerpléckt ginn
sisinnzerpléckt ginn
Plus-que-parfait
echwarzerpléckt ginn
duwaarszerpléckt ginn
hien/si,hatt/etwarzerpléckt ginn
mirwarenzerpléckt ginn
dirwaartzerpléckt ginn
siwarenzerpléckt ginn
Futur I
echwäert zerpléckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerpléckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif zerpléckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif zerpléckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier zerpléckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erauspléckenerofpléckenofpléckenplécken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles