E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verpléischteren verpflastern (D)mettre un pansement (F)
Stammformen verpléischterenverpléischtertverpléischtert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverpléischteren
duverpléischters
hien/si,hatt/etverpléischtert
mirverpléischteren
dirverpléischtert
siverpléischteren
Passé composé
echhuverpléischtert
duhuesverpléischtert
hien/si,hatt/ethuetverpléischtert
mirhuverpléischtert
dirhuttverpléischtert
sihuverpléischtert
Plus-que-parfait
echhatverpléischtert
duhasverpléischtert
hien/si,hatt/ethatverpléischtert
mirhateverpléischtert
dirhatverpléischtert
sihateverpléischtert
Futur I
echwäert verpléischteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verpléischtert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverpléischteren
dugéifsverpléischteren
hien/si,hatt/etgéifverpléischteren
mirgéifeverpléischteren
dirgéiftverpléischteren
sigéifeverpléischteren
Conditionnel Passé composé
echhättverpléischtert
duhässverpléischtert
hien/si,hatt/ethättverpléischtert
mirhätteverpléischtert
dirhättverpléischtert
sihätteverpléischtert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverpléischter!
Plurielverpléischtert!
verpléischtert
verpléischteren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverpléischtert
dugëssverpléischtert
hie/si,hatt/etgëttverpléischtert
mirgiverpléischtert
dirgittverpléischtert
sigiverpléischtert
Passé composé
echsiverpléischtert ginn
dubassverpléischtert ginn
hien/si,hatt/etassverpléischtert ginn
mirsiverpléischtert ginn
dirsiddverpléischtert ginn
sisiverpléischtert ginn
Plus-que-parfait
echwarverpléischtert ginn
duwaarsverpléischtert ginn
hien/si,hatt/etwarverpléischtert ginn
mirwareverpléischtert ginn
dirwaartverpléischtert ginn
siwareverpléischtert ginn
Futur I
echwäert verpléischtert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verpléischtert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verpléischtert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verpléischtert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verpléischtert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
pléischterenzoupléischteren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles