E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verbocken verbocken (D) – chouer (F) – to botch/bungle sth. (E)
Stammformen verbockenverbocktverbockt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverbocken
duverbocks
hien/si,hatt/etverbockt
mirverbocken
dirverbockt
siverbocken
Pass compos
echhuverbockt
duhuesverbockt
hien/si,hatt/ethuetverbockt
mirhuverbockt
dirhuttverbockt
sihuverbockt
Plus-que-parfait
echhatverbockt
duhasverbockt
hien/si,hatt/ethatverbockt
mirhateverbockt
dirhatverbockt
sihateverbockt
Futur I
echwäert verbocken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verbockt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverbocken
dugéifsverbocken
hien/si,hatt/etgéifverbocken
mirgéifeverbocken
dirgéiftverbocken
sigéifeverbocken
Conditionnel Pass compos
echhttverbockt
duhssverbockt
hien/si,hatt/ethttverbockt
mirhätteverbockt
dirhttverbockt
sihätteverbockt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverbock!
Plurielverbockt!
verbockt
verbocken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverbockt
dugëssverbockt
hie/si,hatt/etgëttverbockt
mirgiverbockt
dirgittverbockt
sigiverbockt
Pass compos
echsiverbockt ginn
dubassverbockt ginn
hien/si,hatt/etassverbockt ginn
mirsiverbockt ginn
dirsiddverbockt ginn
sisiverbockt ginn
Plus-que-parfait
echwarverbockt ginn
duwaarsverbockt ginn
hien/si,hatt/etwarverbockt ginn
mirwareverbockt ginn
dirwaartverbockt ginn
siwareverbockt ginn
Futur I
echwäert verbockt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verbockt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verbockt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verbockt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verbockt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles