E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verbock-en verbocken (D)chouer (F)to botch/bungle sth. (E)
Stammformen verbock-enverbock-tverbock-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverbock-en
duverbock-s
hien/si,hatt/etverbock-t
mirverbock-en
dirverbock-t
siverbock-en
Pass compos
echhuverbock-t
duhuesverbock-t
hien/si,hatt/ethuetverbock-t
mirhuverbock-t
dirhuttverbock-t
sihuverbock-t
Plus-que-parfait
echhatverbock-t
duhasverbock-t
hien/si,hatt/ethatverbock-t
mirhateverbock-t
dirhatverbock-t
sihateverbock-t
Futur I
echwäert verbock-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verbock-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverbock-en
dugéifsverbock-en
hien/si,hatt/etgéifverbock-en
mirgéifeverbock-en
dirgéiftverbock-en
sigéifeverbock-en
Conditionnel Pass compos
echhttverbock-t
duhssverbock-t
hien/si,hatt/ethttverbock-t
mirhätteverbock-t
dirhttverbock-t
sihätteverbock-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverbock!
Plurielverbock-t!
verbock-t
verbock-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverbock-t
dugëssverbock-t
hie/si,hatt/etgëttverbock-t
mirgiverbock-t
dirgittverbock-t
sigiverbock-t
Pass compos
echsiverbock-t ginn
dubassverbock-t ginn
hien/si,hatt/etassverbock-t ginn
mirsiverbock-t ginn
dirsiddverbock-t ginn
sisiverbock-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverbock-t ginn
duwaarsverbock-t ginn
hien/si,hatt/etwarverbock-t ginn
mirwareverbock-t ginn
dirwaartverbock-t ginn
siwareverbock-t ginn
Futur I
echwäert verbock-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verbock-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verbock-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verbock-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verbock-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles