E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zoupléischteren zupflastern (D)améliorer, boucher comme on peut (F)
Stammformen zoupléischterenpléischtert zouzougepléischtert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpléischteren zou
dupléischters zou
hien/si,hatt/etpléischtert zou
mirpléischteren zou
dirpléischtert zou
sipléischteren zou
Passé composé
echhunnzougepléischtert
duhueszougepléischtert
hien/si,hatt/ethuetzougepléischtert
mirhunnzougepléischtert
dirhuttzougepléischtert
sihunnzougepléischtert
Plus-que-parfait
echhatzougepléischtert
duhaszougepléischtert
hien/si,hatt/ethatzougepléischtert
mirhatenzougepléischtert
dirhatzougepléischtert
sihatenzougepléischtert
Futur I
echwäert zoupléischteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougepléischtert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzoupléischteren
dugéifszoupléischteren
hien/si,hatt/etgéifzoupléischteren
mirgéifenzoupléischteren
dirgéiftzoupléischteren
sigéifenzoupléischteren
Conditionnel Passé composé
echhättzougepléischtert
duhässzougepléischtert
hien/si,hatt/ethättzougepléischtert
mirhättenzougepléischtert
dirhättzougepléischtert
sihättenzougepléischtert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpléischter zou!
Plurielpléischtert zou!
zougepléischtert
zoupléischteren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnzougepléischtert
dugësszougepléischtert
hie/si,hatt/etgëttzougepléischtert
mirginnzougepléischtert
dirgittzougepléischtert
siginnzougepléischtert
Passé composé
echsinnzougepléischtert ginn
dubasszougepléischtert ginn
hien/si,hatt/etasszougepléischtert ginn
mirsinnzougepléischtert ginn
dirsiddzougepléischtert ginn
sisinnzougepléischtert ginn
Plus-que-parfait
echwarzougepléischtert ginn
duwaarszougepléischtert ginn
hien/si,hatt/etwarzougepléischtert ginn
mirwarenzougepléischtert ginn
dirwaartzougepléischtert ginn
siwarenzougepléischtert ginn
Futur I
echwäert zougepléischtert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougepléischtert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif zougepléischtert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif zougepléischtert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier zougepléischtert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
pléischterenverpléischteren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles