E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
pléischteren pflastern (D)mettre un pansement (F)
Stammformen pléischterenpléischtertgepléischtert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpléischteren
dupléischters
hien/si,hatt/etpléischtert
mirpléischteren
dirpléischtert
sipléischteren
Passé composé
echhugepléischtert
duhuesgepléischtert
hien/si,hatt/ethuetgepléischtert
mirhugepléischtert
dirhuttgepléischtert
sihugepléischtert
Plus-que-parfait
echhatgepléischtert
duhasgepléischtert
hien/si,hatt/ethatgepléischtert
mirhategepléischtert
dirhatgepléischtert
sihategepléischtert
Futur I
echwäert pléischteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gepléischtert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpléischteren
dugéifspléischteren
hien/si,hatt/etgéifpléischteren
mirgéifepléischteren
dirgéiftpléischteren
sigéifepléischteren
Conditionnel Passé composé
echhättgepléischtert
duhässgepléischtert
hien/si,hatt/ethättgepléischtert
mirhättegepléischtert
dirhättgepléischtert
sihättegepléischtert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpléischter!
Plurielpléischtert!
gepléischtert
pléischteren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigepléischtert
dugëssgepléischtert
hie/si,hatt/etgëttgepléischtert
mirgigepléischtert
dirgittgepléischtert
sigigepléischtert
Passé composé
echsigepléischtert ginn
dubassgepléischtert ginn
hien/si,hatt/etassgepléischtert ginn
mirsigepléischtert ginn
dirsiddgepléischtert ginn
sisigepléischtert ginn
Plus-que-parfait
echwargepléischtert ginn
duwaarsgepléischtert ginn
hien/si,hatt/etwargepléischtert ginn
mirwaregepléischtert ginn
dirwaartgepléischtert ginn
siwaregepléischtert ginn
Futur I
echwäert gepléischtert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gepléischtert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif gepléischtert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif gepléischtert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier gepléischtert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verpléischterenzoupléischteren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles