E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verplemperen verplempern (D)glander (F)
Stammformen verplemperenverplempertverplempert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverplemperen
duverplempers
hien/si,hatt/etverplempert
mirverplemperen
dirverplempert
siverplemperen
Pass compos
echhuverplempert
duhuesverplempert
hien/si,hatt/ethuetverplempert
mirhuverplempert
dirhuttverplempert
sihuverplempert
Plus-que-parfait
echhatverplempert
duhasverplempert
hien/si,hatt/ethatverplempert
mirhateverplempert
dirhatverplempert
sihateverplempert
Futur I
echwäert verplemperen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verplempert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverplemperen
dugéifsverplemperen
hien/si,hatt/etgéifverplemperen
mirgéifeverplemperen
dirgéiftverplemperen
sigéifeverplemperen
Conditionnel Pass compos
echhttverplempert
duhssverplempert
hien/si,hatt/ethttverplempert
mirhätteverplempert
dirhttverplempert
sihätteverplempert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverplemper!
Plurielverplempert!
verplempert
verplemperen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverplempert
dugëssverplempert
hie/si,hatt/etgëttverplempert
mirgiverplempert
dirgittverplempert
sigiverplempert
Pass compos
echsiverplempert ginn
dubassverplempert ginn
hien/si,hatt/etassverplempert ginn
mirsiverplempert ginn
dirsiddverplempert ginn
sisiverplempert ginn
Plus-que-parfait
echwarverplempert ginn
duwaarsverplempert ginn
hien/si,hatt/etwarverplempert ginn
mirwareverplempert ginn
dirwaartverplempert ginn
siwareverplempert ginn
Futur I
echwäert verplempert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verplempert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verplempert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verplempert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verplempert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles