E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verplemper-en verplempern (D)glander (F)
Stammformen verplemper-enverplemper-tverplemper-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverplemper-en
duverplemper-s
hien/si,hatt/etverplemper-t
mirverplemper-en
dirverplemper-t
siverplemper-en
Pass compos
echhuverplemper-t
duhuesverplemper-t
hien/si,hatt/ethuetverplemper-t
mirhuverplemper-t
dirhuttverplemper-t
sihuverplemper-t
Plus-que-parfait
echhatverplemper-t
duhasverplemper-t
hien/si,hatt/ethatverplemper-t
mirhateverplemper-t
dirhatverplemper-t
sihateverplemper-t
Futur I
echwäert verplemper-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verplemper-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverplemper-en
dugéifsverplemper-en
hien/si,hatt/etgéifverplemper-en
mirgéifeverplemper-en
dirgéiftverplemper-en
sigéifeverplemper-en
Conditionnel Pass compos
echhttverplemper-t
duhssverplemper-t
hien/si,hatt/ethttverplemper-t
mirhätteverplemper-t
dirhttverplemper-t
sihätteverplemper-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverplemper!
Plurielverplemper-t!
verplemper-t
verplemper-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverplemper-t
dugëssverplemper-t
hie/si,hatt/etgëttverplemper-t
mirgiverplemper-t
dirgittverplemper-t
sigiverplemper-t
Pass compos
echsiverplemper-t ginn
dubassverplemper-t ginn
hien/si,hatt/etassverplemper-t ginn
mirsiverplemper-t ginn
dirsiddverplemper-t ginn
sisiverplemper-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverplemper-t ginn
duwaarsverplemper-t ginn
hien/si,hatt/etwarverplemper-t ginn
mirwareverplemper-t ginn
dirwaartverplemper-t ginn
siwareverplemper-t ginn
Futur I
echwäert verplemper-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verplemper-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verplemper-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verplemper-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verplemper-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles