E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
eraplŽnneren hineinziehen (D)emmťnager (F)
Stammformen eraplŽnnerenplŽnnert eranerageplŽnnert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echplŽnneren eran
duplŽnners eran
hien/si,hatt/etplŽnnert eran
mirplŽnneren eran
dirplŽnnert eran
siplŽnneren eran
Passť composť
echsinnerageplŽnnert
dubasserageplŽnnert
hien/si,hatt/etasserageplŽnnert
mirsinnerageplŽnnert
dirsidderageplŽnnert
sisinnerageplŽnnert
Plus-que-parfait
echwarerageplŽnnert
duwaarserageplŽnnert
hien/si,hatt/etwarerageplŽnnert
mirwarenerageplŽnnert
dirwaarterageplŽnnert
siwarenerageplŽnnert
Futur I
echwäert eraplŽnneren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erageplŽnnert sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferaplŽnneren
dugéifseraplŽnneren
hien/si,hatt/etgéiferaplŽnneren
mirgéifeneraplŽnneren
dirgéifteraplŽnneren
sigéifeneraplŽnneren
Conditionnel Passť composť
echwiererageplŽnnert
duwierserageplŽnnert
hien/si,hatt/etwiererageplŽnnert
mirwierenerageplŽnnert
dirwierterageplŽnnert
siwierenerageplŽnnert
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierplŽnner eran!
PlurielplŽnnert eran!
erageplŽnnert
eraplŽnneren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aplŽnnerenfortplŽnnerenplŽnneren
Remarquen (intern)
bedeutungsunterschied zw. Transitiv und intransitiv?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles