E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
eraplėnner-en hineinziehen (D) – emménager (F)
Stammformen eraplėnner-enplėnner-t eranerage-plėnner-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echplėnner-en eran
duplėnner-s eran
hien/si,hatt/etplėnner-t eran
mirplėnner-en eran
dirplėnner-t eran
siplėnner-en eran
Passé composé
echsinnerage-plėnner-t
dubasserage-plėnner-t
hien/si,hatt/etasserage-plėnner-t
mirsinnerage-plėnner-t
dirsidderage-plėnner-t
sisinnerage-plėnner-t
Plus-que-parfait
echwarerage-plėnner-t
duwaarserage-plėnner-t
hien/si,hatt/etwarerage-plėnner-t
mirwarenerage-plėnner-t
dirwaarterage-plėnner-t
siwarenerage-plėnner-t
Futur I
echwäert eraplėnner-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erage-plėnner-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferaplėnner-en
dugéifseraplėnner-en
hien/si,hatt/etgéiferaplėnner-en
mirgéifeneraplėnner-en
dirgéifteraplėnner-en
sigéifeneraplėnner-en
Conditionnel Passé composé
echwiererage-plėnner-t
duwierserage-plėnner-t
hien/si,hatt/etwiererage-plėnner-t
mirwierenerage-plėnner-t
dirwierterage-plėnner-t
siwierenerage-plėnner-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierplėnner eran!
Plurielplėnner-t eran!
erage-plėnner-t
eraplėnner-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aplėnner-enfortplėnner-enplėnner-en
Remarquen (intern)
bedeutungsunterschied zw. Transitiv und intransitiv?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles