E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bockelen buckeln (D) – bosser (F) – graft (E)
Stammformen bockelenbockeltgebockelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbockelen
dubockels
hien/si,hatt/etbockelt
mirbockelen
dirbockelt
sibockelen
Pass compos
echhugebockelt
duhuesgebockelt
hien/si,hatt/ethuetgebockelt
mirhugebockelt
dirhuttgebockelt
sihugebockelt
Plus-que-parfait
echhatgebockelt
duhasgebockelt
hien/si,hatt/ethatgebockelt
mirhategebockelt
dirhatgebockelt
sihategebockelt
Futur I
echwäert bockelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebockelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbockelen
dugéifsbockelen
hien/si,hatt/etgéifbockelen
mirgéifebockelen
dirgéiftbockelen
sigéifebockelen
Conditionnel Pass compos
echhttgebockelt
duhssgebockelt
hien/si,hatt/ethttgebockelt
mirhättegebockelt
dirhttgebockelt
sihättegebockelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbockel!
Plurielbockelt!
gebockelt
bockelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigebockelt
dugëssgebockelt
hie/si,hatt/etgëttgebockelt
mirgigebockelt
dirgittgebockelt
sigigebockelt
Pass compos
echsigebockelt ginn
dubassgebockelt ginn
hien/si,hatt/etassgebockelt ginn
mirsigebockelt ginn
dirsiddgebockelt ginn
sisigebockelt ginn
Plus-que-parfait
echwargebockelt ginn
duwaarsgebockelt ginn
hien/si,hatt/etwargebockelt ginn
mirwaregebockelt ginn
dirwaartgebockelt ginn
siwaregebockelt ginn
Futur I
echwäert gebockelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebockelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gebockelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gebockelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gebockelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles