E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
plooschteren mit einem Pflaster versehen (D)mettre un pansement (F)
Stammformen plooschterenplooschtertgeplooschtert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echplooschteren
duplooschters
hien/si,hatt/etplooschtert
mirplooschteren
dirplooschtert
siplooschteren
Pass compos
echhugeplooschtert
duhuesgeplooschtert
hien/si,hatt/ethuetgeplooschtert
mirhugeplooschtert
dirhuttgeplooschtert
sihugeplooschtert
Plus-que-parfait
echhatgeplooschtert
duhasgeplooschtert
hien/si,hatt/ethatgeplooschtert
mirhategeplooschtert
dirhatgeplooschtert
sihategeplooschtert
Futur I
echwäert plooschteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geplooschtert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifplooschteren
dugéifsplooschteren
hien/si,hatt/etgéifplooschteren
mirgéifeplooschteren
dirgéiftplooschteren
sigéifeplooschteren
Conditionnel Pass compos
echhttgeplooschtert
duhssgeplooschtert
hien/si,hatt/ethttgeplooschtert
mirhättegeplooschtert
dirhttgeplooschtert
sihättegeplooschtert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierplooschter!
Plurielplooschtert!
geplooschtert
plooschteren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigeplooschtert
dugëssgeplooschtert
hie/si,hatt/etgëttgeplooschtert
mirgigeplooschtert
dirgittgeplooschtert
sigigeplooschtert
Pass compos
echsigeplooschtert ginn
dubassgeplooschtert ginn
hien/si,hatt/etassgeplooschtert ginn
mirsigeplooschtert ginn
dirsiddgeplooschtert ginn
sisigeplooschtert ginn
Plus-que-parfait
echwargeplooschtert ginn
duwaarsgeplooschtert ginn
hien/si,hatt/etwargeplooschtert ginn
mirwaregeplooschtert ginn
dirwaartgeplooschtert ginn
siwaregeplooschtert ginn
Futur I
echwäert geplooschtert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geplooschtert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif geplooschtert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif geplooschtert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier geplooschtert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles