E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
mplou-en umpflgen (D) – labourer, dchaumer (F)
Stammformen mplou-enplou-t mmge-plou-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echplou-en m
duplou-s m
hien/si,hatt/etplou-t m
mirplou-en m
dirplou-t m
siplou-en m
Pass compos
echhunnmge-plou-t
duhuesmge-plou-t
hien/si,hatt/ethuetmge-plou-t
mirhunnmge-plou-t
dirhuttmge-plou-t
sihunnmge-plou-t
Plus-que-parfait
echhatmge-plou-t
duhasmge-plou-t
hien/si,hatt/ethatmge-plou-t
mirhatenmge-plou-t
dirhatmge-plou-t
sihatenmge-plou-t
Futur I
echwäert mplou-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mge-plou-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmplou-en
dugéifsmplou-en
hien/si,hatt/etgéifmplou-en
mirgéifenmplou-en
dirgéiftmplou-en
sigéifenmplou-en
Conditionnel Pass compos
echhttmge-plou-t
duhssmge-plou-t
hien/si,hatt/ethttmge-plou-t
mirhttenmge-plou-t
dirhttmge-plou-t
sihttenmge-plou-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierplou m!
Plurielplou-t m!
mge-plou-t
mplou-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnmge-plou-t
dugëssmge-plou-t
hie/si,hatt/etgëttmge-plou-t
mirginnmge-plou-t
dirgittmge-plou-t
siginnmge-plou-t
Pass compos
echsinnmge-plou-t ginn
dubassmge-plou-t ginn
hien/si,hatt/etassmge-plou-t ginn
mirsinnmge-plou-t ginn
dirsiddmge-plou-t ginn
sisinnmge-plou-t ginn
Plus-que-parfait
echwarmge-plou-t ginn
duwaarsmge-plou-t ginn
hien/si,hatt/etwarmge-plou-t ginn
mirwarenmge-plou-t ginn
dirwaartmge-plou-t ginn
siwarenmge-plou-t ginn
Futur I
echwäert mge-plou-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mge-plou-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif mge-plou-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif mge-plou-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier mge-plou-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
plou-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles