E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
upöbel-en anpöbeln (D) – engueuler (F)
Stammformen upöbel-enpöbel-t unuge-pöbel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpöbel-en un
dupöbel-s un
hien/si,hatt/etpöbel-t un
mirpöbel-en un
dirpöbel-t un
sipöbel-en un
Passé composé
echhunnuge-pöbel-t
duhuesuge-pöbel-t
hien/si,hatt/ethuetuge-pöbel-t
mirhunnuge-pöbel-t
dirhuttuge-pöbel-t
sihunnuge-pöbel-t
Plus-que-parfait
echhatuge-pöbel-t
duhasuge-pöbel-t
hien/si,hatt/ethatuge-pöbel-t
mirhatenuge-pöbel-t
dirhatuge-pöbel-t
sihatenuge-pöbel-t
Futur I
echwäert upöbel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-pöbel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifupöbel-en
dugéifsupöbel-en
hien/si,hatt/etgéifupöbel-en
mirgéifenupöbel-en
dirgéiftupöbel-en
sigéifenupöbel-en
Conditionnel Passé composé
echhättuge-pöbel-t
duhässuge-pöbel-t
hien/si,hatt/ethättuge-pöbel-t
mirhättenuge-pöbel-t
dirhättuge-pöbel-t
sihättenuge-pöbel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpöbel un!
Plurielpöbel-t un!
uge-pöbel-t
upöbel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnuge-pöbel-t
dugëssuge-pöbel-t
hie/si,hatt/etgëttuge-pöbel-t
mirginnuge-pöbel-t
dirgittuge-pöbel-t
siginnuge-pöbel-t
Passé composé
echsinnuge-pöbel-t ginn
dubassuge-pöbel-t ginn
hien/si,hatt/etassuge-pöbel-t ginn
mirsinnuge-pöbel-t ginn
dirsidduge-pöbel-t ginn
sisinnuge-pöbel-t ginn
Plus-que-parfait
echwaruge-pöbel-t ginn
duwaarsuge-pöbel-t ginn
hien/si,hatt/etwaruge-pöbel-t ginn
mirwarenuge-pöbel-t ginn
dirwaartuge-pöbel-t ginn
siwarenuge-pöbel-t ginn
Futur I
echwäert uge-pöbel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-pöbel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif uge-pöbel-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif uge-pöbel-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier uge-pöbel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles