E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
oppoléieren aufpolieren (D)repolir (F)
Stammformen oppoléierenpoléiert opoppoléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpoléieren op
dupoléiers op
hien/si,hatt/etpoléiert op
mirpoléieren op
dirpoléiert op
sipoléieren op
Passé composé
echhunnoppoléiert
duhuesoppoléiert
hien/si,hatt/ethuetoppoléiert
mirhunnoppoléiert
dirhuttoppoléiert
sihunnoppoléiert
Plus-que-parfait
echhatoppoléiert
duhasoppoléiert
hien/si,hatt/ethatoppoléiert
mirhatenoppoléiert
dirhatoppoléiert
sihatenoppoléiert
Futur I
echwäert oppoléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert oppoléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifoppoléieren
dugéifsoppoléieren
hien/si,hatt/etgéifoppoléieren
mirgéifenoppoléieren
dirgéiftoppoléieren
sigéifenoppoléieren
Conditionnel Passé composé
echhättoppoléiert
duhässoppoléiert
hien/si,hatt/ethättoppoléiert
mirhättenoppoléiert
dirhättoppoléiert
sihättenoppoléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpoléier op!
Plurielpoléiert op!
oppoléiert
oppoléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnoppoléiert
dugëssoppoléiert
hie/si,hatt/etgëttoppoléiert
mirginnoppoléiert
dirgittoppoléiert
siginnoppoléiert
Passé composé
echsinnoppoléiert ginn
dubassoppoléiert ginn
hien/si,hatt/etassoppoléiert ginn
mirsinnoppoléiert ginn
dirsiddoppoléiert ginn
sisinnoppoléiert ginn
Plus-que-parfait
echwaroppoléiert ginn
duwaarsoppoléiert ginn
hien/si,hatt/etwaroppoléiert ginn
mirwarenoppoléiert ginn
dirwaartoppoléiert ginn
siwarenoppoléiert ginn
Futur I
echwäert oppoléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert oppoléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif oppoléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif oppoléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier oppoléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
poléieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles