E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
polluéieren verschmutzen (D) – polluer (F)
Stammformen polluéierenpolluéiertpolluéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpolluéieren
dupolluéiers
hien/si,hatt/etpolluéiert
mirpolluéieren
dirpolluéiert
sipolluéieren
Passé composé
echhupolluéiert
duhuespolluéiert
hien/si,hatt/ethuetpolluéiert
mirhupolluéiert
dirhuttpolluéiert
sihupolluéiert
Plus-que-parfait
echhatpolluéiert
duhaspolluéiert
hien/si,hatt/ethatpolluéiert
mirhatepolluéiert
dirhatpolluéiert
sihatepolluéiert
Futur I
echwäert polluéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert polluéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpolluéieren
dugéifspolluéieren
hien/si,hatt/etgéifpolluéieren
mirgéifepolluéieren
dirgéiftpolluéieren
sigéifepolluéieren
Conditionnel Passé composé
echhättpolluéiert
duhässpolluéiert
hien/si,hatt/ethättpolluéiert
mirhättepolluéiert
dirhättpolluéiert
sihättepolluéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpolluéier!
Plurielpolluéiert!
polluéiert
polluéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgipolluéiert
dugësspolluéiert
hie/si,hatt/etgëttpolluéiert
mirgipolluéiert
dirgittpolluéiert
sigipolluéiert
Passé composé
echsipolluéiert ginn
dubasspolluéiert ginn
hien/si,hatt/etasspolluéiert ginn
mirsipolluéiert ginn
dirsiddpolluéiert ginn
sisipolluéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarpolluéiert ginn
duwaarspolluéiert ginn
hien/si,hatt/etwarpolluéiert ginn
mirwarepolluéiert ginn
dirwaartpolluéiert ginn
siwarepolluéiert ginn
Futur I
echwäert polluéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert polluéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif polluéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif polluéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier polluéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles