E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verpolver-en verpulvern (D)gaspiller (F)
Stammformen verpolver-enverpolver-tverpolver-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverpolver-en
duverpolver-s
hien/si,hatt/etverpolver-t
mirverpolver-en
dirverpolver-t
siverpolver-en
Pass compos
echhuverpolver-t
duhuesverpolver-t
hien/si,hatt/ethuetverpolver-t
mirhuverpolver-t
dirhuttverpolver-t
sihuverpolver-t
Plus-que-parfait
echhatverpolver-t
duhasverpolver-t
hien/si,hatt/ethatverpolver-t
mirhateverpolver-t
dirhatverpolver-t
sihateverpolver-t
Futur I
echwäert verpolver-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verpolver-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverpolver-en
dugéifsverpolver-en
hien/si,hatt/etgéifverpolver-en
mirgéifeverpolver-en
dirgéiftverpolver-en
sigéifeverpolver-en
Conditionnel Pass compos
echhttverpolver-t
duhssverpolver-t
hien/si,hatt/ethttverpolver-t
mirhätteverpolver-t
dirhttverpolver-t
sihätteverpolver-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverpolver!
Plurielverpolver-t!
verpolver-t
verpolver-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverpolver-t
dugëssverpolver-t
hie/si,hatt/etgëttverpolver-t
mirgiverpolver-t
dirgittverpolver-t
sigiverpolver-t
Pass compos
echsiverpolver-t ginn
dubassverpolver-t ginn
hien/si,hatt/etassverpolver-t ginn
mirsiverpolver-t ginn
dirsiddverpolver-t ginn
sisiverpolver-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverpolver-t ginn
duwaarsverpolver-t ginn
hien/si,hatt/etwarverpolver-t ginn
mirwareverpolver-t ginn
dirwaartverpolver-t ginn
siwareverpolver-t ginn
Futur I
echwäert verpolver-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verpolver-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verpolver-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verpolver-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verpolver-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles