E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
polykopéieren fotokopieren (D) – photocopier (F)
Stammformen polykopéierenpolykopéiertpolykopéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpolykopéieren
dupolykopéiers
hien/si,hatt/etpolykopéiert
mirpolykopéieren
dirpolykopéiert
sipolykopéieren
Passé composé
echhupolykopéiert
duhuespolykopéiert
hien/si,hatt/ethuetpolykopéiert
mirhupolykopéiert
dirhuttpolykopéiert
sihupolykopéiert
Plus-que-parfait
echhatpolykopéiert
duhaspolykopéiert
hien/si,hatt/ethatpolykopéiert
mirhatepolykopéiert
dirhatpolykopéiert
sihatepolykopéiert
Futur I
echwäert polykopéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert polykopéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpolykopéieren
dugéifspolykopéieren
hien/si,hatt/etgéifpolykopéieren
mirgéifepolykopéieren
dirgéiftpolykopéieren
sigéifepolykopéieren
Conditionnel Passé composé
echhättpolykopéiert
duhässpolykopéiert
hien/si,hatt/ethättpolykopéiert
mirhättepolykopéiert
dirhättpolykopéiert
sihättepolykopéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpolykopéier!
Plurielpolykopéiert!
polykopéiert
polykopéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgipolykopéiert
dugësspolykopéiert
hie/si,hatt/etgëttpolykopéiert
mirgipolykopéiert
dirgittpolykopéiert
sigipolykopéiert
Passé composé
echsipolykopéiert ginn
dubasspolykopéiert ginn
hien/si,hatt/etasspolykopéiert ginn
mirsipolykopéiert ginn
dirsiddpolykopéiert ginn
sisipolykopéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarpolykopéiert ginn
duwaarspolykopéiert ginn
hien/si,hatt/etwarpolykopéiert ginn
mirwarepolykopéiert ginn
dirwaartpolykopéiert ginn
siwarepolykopéiert ginn
Futur I
echwäert polykopéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert polykopéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif polykopéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif polykopéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier polykopéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
fotokopéierenkopéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles