E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
polykop-éier-en fotokopieren (D) – photocopier (F)
Stammformen polykop-éier-enpolykop-éier-tpolykop-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpolykop-éier-en
dupolykop-éier-s
hien/si,hatt/etpolykop-éier-t
mirpolykop-éier-en
dirpolykop-éier-t
sipolykop-éier-en
Passé composé
echhupolykop-éier-t
duhuespolykop-éier-t
hien/si,hatt/ethuetpolykop-éier-t
mirhupolykop-éier-t
dirhuttpolykop-éier-t
sihupolykop-éier-t
Plus-que-parfait
echhatpolykop-éier-t
duhaspolykop-éier-t
hien/si,hatt/ethatpolykop-éier-t
mirhatepolykop-éier-t
dirhatpolykop-éier-t
sihatepolykop-éier-t
Futur I
echwäert polykop-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert polykop-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpolykop-éier-en
dugéifspolykop-éier-en
hien/si,hatt/etgéifpolykop-éier-en
mirgéifepolykop-éier-en
dirgéiftpolykop-éier-en
sigéifepolykop-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättpolykop-éier-t
duhässpolykop-éier-t
hien/si,hatt/ethättpolykop-éier-t
mirhättepolykop-éier-t
dirhättpolykop-éier-t
sihättepolykop-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpolykop-éier!
Plurielpolykop-éier-t!
polykop-éier-t
polykop-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgipolykop-éier-t
dugësspolykop-éier-t
hie/si,hatt/etgëttpolykop-éier-t
mirgipolykop-éier-t
dirgittpolykop-éier-t
sigipolykop-éier-t
Passé composé
echsipolykop-éier-t ginn
dubasspolykop-éier-t ginn
hien/si,hatt/etasspolykop-éier-t ginn
mirsipolykop-éier-t ginn
dirsiddpolykop-éier-t ginn
sisipolykop-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarpolykop-éier-t ginn
duwaarspolykop-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarpolykop-éier-t ginn
mirwarepolykop-éier-t ginn
dirwaartpolykop-éier-t ginn
siwarepolykop-éier-t ginn
Futur I
echwäert polykop-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert polykop-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif polykop-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif polykop-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier polykop-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
fotokop-éier-enkop-éier-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles