E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
pommadéieren fetten (D) – graisser, pommader (F)
Stammformen pommadéierenpommadéiertpommadéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpommadéieren
dupommadéiers
hien/si,hatt/etpommadéiert
mirpommadéieren
dirpommadéiert
sipommadéieren
Passé composé
echhupommadéiert
duhuespommadéiert
hien/si,hatt/ethuetpommadéiert
mirhupommadéiert
dirhuttpommadéiert
sihupommadéiert
Plus-que-parfait
echhatpommadéiert
duhaspommadéiert
hien/si,hatt/ethatpommadéiert
mirhatepommadéiert
dirhatpommadéiert
sihatepommadéiert
Futur I
echwäert pommadéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert pommadéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpommadéieren
dugéifspommadéieren
hien/si,hatt/etgéifpommadéieren
mirgéifepommadéieren
dirgéiftpommadéieren
sigéifepommadéieren
Conditionnel Passé composé
echhättpommadéiert
duhässpommadéiert
hien/si,hatt/ethättpommadéiert
mirhättepommadéiert
dirhättpommadéiert
sihättepommadéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpommadéier!
Plurielpommadéiert!
pommadéiert
pommadéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgipommadéiert
dugësspommadéiert
hie/si,hatt/etgëttpommadéiert
mirgipommadéiert
dirgittpommadéiert
sigipommadéiert
Passé composé
echsipommadéiert ginn
dubasspommadéiert ginn
hien/si,hatt/etasspommadéiert ginn
mirsipommadéiert ginn
dirsiddpommadéiert ginn
sisipommadéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarpommadéiert ginn
duwaarspommadéiert ginn
hien/si,hatt/etwarpommadéiert ginn
mirwarepommadéiert ginn
dirwaartpommadéiert ginn
siwarepommadéiert ginn
Futur I
echwäert pommadéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert pommadéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif pommadéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif pommadéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier pommadéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles