E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
auspompelen auspumpen (D) – pomper (vider) (F)
Stammformen auspompelenpompelt ausausgepompelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echpompelen aus
dupompels aus
hien/si,hatt/etpompelt aus
mirpompelen aus
dirpompelt aus
sipompelen aus
Pass compos
echhunnausgepompelt
duhuesausgepompelt
hien/si,hatt/ethuetausgepompelt
mirhunnausgepompelt
dirhuttausgepompelt
sihunnausgepompelt
Plus-que-parfait
echhatausgepompelt
duhasausgepompelt
hien/si,hatt/ethatausgepompelt
mirhatenausgepompelt
dirhatausgepompelt
sihatenausgepompelt
Modale Futur I
echwäert auspompelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausgepompelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauspompelen
dugéifsauspompelen
hien/si,hatt/etgéifauspompelen
mirgéifenauspompelen
dirgéiftauspompelen
sigéifenauspompelen
Conditionnel pass compos
echhttausgepompelt
duhssausgepompelt
hien/si,hatt/ethttausgepompelt
mirhttenausgepompelt
dirhttausgepompelt
sihttenausgepompelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpompel aus!
Plurielpompelt aus!
ausgepompelt
auspompelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnausgepompelt
dugëssausgepompelt
hie/si,hatt/etgëttausgepompelt
mirginnausgepompelt
dirgittausgepompelt
siginnausgepompelt
Pass compos
echsinnausgepompelt ginn
dubassausgepompelt ginn
hien/si,hatt/etassausgepompelt ginn
mirsinnausgepompelt ginn
dirsiddausgepompelt ginn
sisinnausgepompelt ginn
Plus-que-parfait
echwarausgepompelt ginn
duwaarsausgepompelt ginn
hien/si,hatt/etwarausgepompelt ginn
mirwarenausgepompelt ginn
dirwaartausgepompelt ginn
siwarenausgepompelt ginn
Modale Futur I
echwäert ausgepompelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausgepompelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgepompelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgepompelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier ausgepompelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
mpompelenoppompelenpompelen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles