E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
mpompelen umpumpen (D)
Stammformen mpompelenpompelt mmgepompelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echpompelen m
dupompels m
hien/si,hatt/etpompelt m
mirpompelen m
dirpompelt m
sipompelen m
Pass compos
echhunnmgepompelt
duhuesmgepompelt
hien/si,hatt/ethuetmgepompelt
mirhunnmgepompelt
dirhuttmgepompelt
sihunnmgepompelt
Plus-que-parfait
echhatmgepompelt
duhasmgepompelt
hien/si,hatt/ethatmgepompelt
mirhatenmgepompelt
dirhatmgepompelt
sihatenmgepompelt
Futur I
echwäert mpompelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgepompelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmpompelen
dugéifsmpompelen
hien/si,hatt/etgéifmpompelen
mirgéifenmpompelen
dirgéiftmpompelen
sigéifenmpompelen
Conditionnel Pass compos
echhttmgepompelt
duhssmgepompelt
hien/si,hatt/ethttmgepompelt
mirhttenmgepompelt
dirhttmgepompelt
sihttenmgepompelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpompel m!
Plurielpompelt m!
mgepompelt
mpompelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnmgepompelt
dugëssmgepompelt
hie/si,hatt/etgëttmgepompelt
mirginnmgepompelt
dirgittmgepompelt
siginnmgepompelt
Pass compos
echsinnmgepompelt ginn
dubassmgepompelt ginn
hien/si,hatt/etassmgepompelt ginn
mirsinnmgepompelt ginn
dirsiddmgepompelt ginn
sisinnmgepompelt ginn
Plus-que-parfait
echwarmgepompelt ginn
duwaarsmgepompelt ginn
hien/si,hatt/etwarmgepompelt ginn
mirwarenmgepompelt ginn
dirwaartmgepompelt ginn
siwarenmgepompelt ginn
Futur I
echwäert mgepompelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgepompelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif mgepompelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif mgepompelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier mgepompelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auspompelenoppompelenpompelen
Remarquen (intern)
fr. bersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles