E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
oppompelen aufpumpen (D)gonfler (F)
Stammformen oppompelenpompelt opopgepompelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echpompelen op
dupompels op
hien/si,hatt/etpompelt op
mirpompelen op
dirpompelt op
sipompelen op
Pass compos
echhunnopgepompelt
duhuesopgepompelt
hien/si,hatt/ethuetopgepompelt
mirhunnopgepompelt
dirhuttopgepompelt
sihunnopgepompelt
Plus-que-parfait
echhatopgepompelt
duhasopgepompelt
hien/si,hatt/ethatopgepompelt
mirhatenopgepompelt
dirhatopgepompelt
sihatenopgepompelt
Futur I
echwäert oppompelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgepompelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifoppompelen
dugéifsoppompelen
hien/si,hatt/etgéifoppompelen
mirgéifenoppompelen
dirgéiftoppompelen
sigéifenoppompelen
Conditionnel Pass compos
echhttopgepompelt
duhssopgepompelt
hien/si,hatt/ethttopgepompelt
mirhttenopgepompelt
dirhttopgepompelt
sihttenopgepompelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpompel op!
Plurielpompelt op!
opgepompelt
oppompelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnopgepompelt
dugëssopgepompelt
hie/si,hatt/etgëttopgepompelt
mirginnopgepompelt
dirgittopgepompelt
siginnopgepompelt
Pass compos
echsinnopgepompelt ginn
dubassopgepompelt ginn
hien/si,hatt/etassopgepompelt ginn
mirsinnopgepompelt ginn
dirsiddopgepompelt ginn
sisinnopgepompelt ginn
Plus-que-parfait
echwaropgepompelt ginn
duwaarsopgepompelt ginn
hien/si,hatt/etwaropgepompelt ginn
mirwarenopgepompelt ginn
dirwaartopgepompelt ginn
siwarenopgepompelt ginn
Futur I
echwäert opgepompelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgepompelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif opgepompelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif opgepompelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier opgepompelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auspompelenmpompelenpompelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles