E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ponderéieren gewichten (D)pondérer (F)
Stammformen ponderéierenponderéiertponderéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echponderéieren
duponderéiers
hien/si,hatt/etponderéiert
mirponderéieren
dirponderéiert
siponderéieren
Passé composé
echhuponderéiert
duhuesponderéiert
hien/si,hatt/ethuetponderéiert
mirhuponderéiert
dirhuttponderéiert
sihuponderéiert
Plus-que-parfait
echhatponderéiert
duhasponderéiert
hien/si,hatt/ethatponderéiert
mirhateponderéiert
dirhatponderéiert
sihateponderéiert
Futur I
echwäert ponderéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ponderéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifponderéieren
dugéifsponderéieren
hien/si,hatt/etgéifponderéieren
mirgéifeponderéieren
dirgéiftponderéieren
sigéifeponderéieren
Conditionnel Passé composé
echhättponderéiert
duhässponderéiert
hien/si,hatt/ethättponderéiert
mirhätteponderéiert
dirhättponderéiert
sihätteponderéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierponderéier!
Plurielponderéiert!
ponderéiert
ponderéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiponderéiert
dugëssponderéiert
hie/si,hatt/etgëttponderéiert
mirgiponderéiert
dirgittponderéiert
sigiponderéiert
Passé composé
echsiponderéiert ginn
dubassponderéiert ginn
hien/si,hatt/etassponderéiert ginn
mirsiponderéiert ginn
dirsiddponderéiert ginn
sisiponderéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarponderéiert ginn
duwaarsponderéiert ginn
hien/si,hatt/etwarponderéiert ginn
mirwareponderéiert ginn
dirwaartponderéiert ginn
siwareponderéiert ginn
Futur I
echwäert ponderéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ponderéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ponderéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ponderéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier ponderéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles