E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bombardéieren bombardieren (D)bombarder (F)to bomb (E)
Stammformen bombardéierenbombardéiertbombardéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbombardéieren
dubombardéiers
hien/si,hatt/etbombardéiert
mirbombardéieren
dirbombardéiert
sibombardéieren
Passé composé
echhubombardéiert
duhuesbombardéiert
hien/si,hatt/ethuetbombardéiert
mirhubombardéiert
dirhuttbombardéiert
sihubombardéiert
Plus-que-parfait
echhatbombardéiert
duhasbombardéiert
hien/si,hatt/ethatbombardéiert
mirhatebombardéiert
dirhatbombardéiert
sihatebombardéiert
Futur I
echwäert bombardéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bombardéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbombardéieren
dugéifsbombardéieren
hien/si,hatt/etgéifbombardéieren
mirgéifebombardéieren
dirgéiftbombardéieren
sigéifebombardéieren
Conditionnel Passé composé
echhättbombardéiert
duhässbombardéiert
hien/si,hatt/ethättbombardéiert
mirhättebombardéiert
dirhättbombardéiert
sihättebombardéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbombardéier!
Plurielbombardéiert!
bombardéiert
bombardéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgibombardéiert
dugëssbombardéiert
hie/si,hatt/etgëttbombardéiert
mirgibombardéiert
dirgittbombardéiert
sigibombardéiert
Passé composé
echsibombardéiert ginn
dubassbombardéiert ginn
hien/si,hatt/etassbombardéiert ginn
mirsibombardéiert ginn
dirsiddbombardéiert ginn
sisibombardéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarbombardéiert ginn
duwaarsbombardéiert ginn
hien/si,hatt/etwarbombardéiert ginn
mirwarebombardéiert ginn
dirwaartbombardéiert ginn
siwarebombardéiert ginn
Futur I
echwäert bombardéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bombardéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif bombardéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif bombardéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier bombardéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles