E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
populariséieren popularisieren (D) – populariser (F)
Stammformen populariséierenpopulariséiertpopulariséiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpopulariséieren
dupopulariséiers
hien/si,hatt/etpopulariséiert
mirpopulariséieren
dirpopulariséiert
sipopulariséieren
Passé composé
echhupopulariséiert
duhuespopulariséiert
hien/si,hatt/ethuetpopulariséiert
mirhupopulariséiert
dirhuttpopulariséiert
sihupopulariséiert
Plus-que-parfait
echhatpopulariséiert
duhaspopulariséiert
hien/si,hatt/ethatpopulariséiert
mirhatepopulariséiert
dirhatpopulariséiert
sihatepopulariséiert
Futur I
echwäert populariséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert populariséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpopulariséieren
dugéifspopulariséieren
hien/si,hatt/etgéifpopulariséieren
mirgéifepopulariséieren
dirgéiftpopulariséieren
sigéifepopulariséieren
Conditionnel Passé composé
echhättpopulariséiert
duhässpopulariséiert
hien/si,hatt/ethättpopulariséiert
mirhättepopulariséiert
dirhättpopulariséiert
sihättepopulariséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpopulariséier!
Plurielpopulariséiert!
populariséiert
populariséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgipopulariséiert
dugësspopulariséiert
hie/si,hatt/etgëttpopulariséiert
mirgipopulariséiert
dirgittpopulariséiert
sigipopulariséiert
Passé composé
echsipopulariséiert ginn
dubasspopulariséiert ginn
hien/si,hatt/etasspopulariséiert ginn
mirsipopulariséiert ginn
dirsiddpopulariséiert ginn
sisipopulariséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarpopulariséiert ginn
duwaarspopulariséiert ginn
hien/si,hatt/etwarpopulariséiert ginn
mirwarepopulariséiert ginn
dirwaartpopulariséiert ginn
siwarepopulariséiert ginn
Futur I
echwäert populariséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert populariséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif populariséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif populariséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier populariséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles