E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
deportéieren deportieren (D) – déporter (F)
Stammformen dedeportéierendedeportéiertdedeportéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdedeportéieren
dudedeportéiers
hien/si,hatt/etdedeportéiert
mirdedeportéieren
dirdedeportéiert
sidedeportéieren
Passé composé
echhunndedeportéiert
duhuesdedeportéiert
hien/si,hatt/ethuetdedeportéiert
mirhunndedeportéiert
dirhuttdedeportéiert
sihunndedeportéiert
Plus-que-parfait
echhatdedeportéiert
duhasdedeportéiert
hien/si,hatt/ethatdedeportéiert
mirhatendedeportéiert
dirhatdedeportéiert
sihatendedeportéiert
Futur I
echwäert deportéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedeportéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdeportéieren
dugéifsdeportéieren
hien/si,hatt/etgéifdeportéieren
mirgéifendeportéieren
dirgéiftdeportéieren
sigéifendeportéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdedeportéiert
duhässdedeportéiert
hien/si,hatt/ethättdedeportéiert
mirhättendedeportéiert
dirhättdedeportéiert
sihättendedeportéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdedeportéier!
Plurieldedeportéiert!
dedeportéiert
deportéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndedeportéiert
dugëssdedeportéiert
hie/si,hatt/etgëttdedeportéiert
mirginndedeportéiert
dirgittdedeportéiert
siginndedeportéiert
Passé composé
echsinndedeportéiert ginn
dubassdedeportéiert ginn
hien/si,hatt/etassdedeportéiert ginn
mirsinndedeportéiert ginn
dirsidddedeportéiert ginn
sisinndedeportéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardedeportéiert ginn
duwaarsdedeportéiert ginn
hien/si,hatt/etwardedeportéiert ginn
mirwarendedeportéiert ginn
dirwaartdedeportéiert ginn
siwarendedeportéiert ginn
Futur I
echwäert dedeportéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedeportéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif dedeportéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif dedeportéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier dedeportéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
oftransportéieren transportéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles