E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
portionéieren portionieren (D)portioner (F)
Stammformen portionéierenportionéiertportionéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten portionnéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echportionéieren
duportionéiers
hien/si,hatt/etportionéiert
mirportionéieren
dirportionéiert
siportionéieren
Passé composé
echhuportionéiert
duhuesportionéiert
hien/si,hatt/ethuetportionéiert
mirhuportionéiert
dirhuttportionéiert
sihuportionéiert
Plus-que-parfait
echhatportionéiert
duhasportionéiert
hien/si,hatt/ethatportionéiert
mirhateportionéiert
dirhatportionéiert
sihateportionéiert
Futur I
echwäert portionéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert portionéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifportionéieren
dugéifsportionéieren
hien/si,hatt/etgéifportionéieren
mirgéifeportionéieren
dirgéiftportionéieren
sigéifeportionéieren
Conditionnel Passé composé
echhättportionéiert
duhässportionéiert
hien/si,hatt/ethättportionéiert
mirhätteportionéiert
dirhättportionéiert
sihätteportionéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierportionéier!
Plurielportionéiert!
portionéiert
portionéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiportionéiert
dugëssportionéiert
hie/si,hatt/etgëttportionéiert
mirgiportionéiert
dirgittportionéiert
sigiportionéiert
Passé composé
echsiportionéiert ginn
dubassportionéiert ginn
hien/si,hatt/etassportionéiert ginn
mirsiportionéiert ginn
dirsiddportionéiert ginn
sisiportionéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarportionéiert ginn
duwaarsportionéiert ginn
hien/si,hatt/etwarportionéiert ginn
mirwareportionéiert ginn
dirwaartportionéiert ginn
siwareportionéiert ginn
Futur I
echwäert portionéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert portionéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif portionéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif portionéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier portionéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles