E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
portraitéieren portraitieren (D)portraiter (F)
Stammformen portraitéierenportraitéiertportraitéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten porträtéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echportraitéieren
duportraitéiers
hien/si,hatt/etportraitéiert
mirportraitéieren
dirportraitéiert
siportraitéieren
Passé composé
echhuportraitéiert
duhuesportraitéiert
hien/si,hatt/ethuetportraitéiert
mirhuportraitéiert
dirhuttportraitéiert
sihuportraitéiert
Plus-que-parfait
echhatportraitéiert
duhasportraitéiert
hien/si,hatt/ethatportraitéiert
mirhateportraitéiert
dirhatportraitéiert
sihateportraitéiert
Futur I
echwäert portraitéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert portraitéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifportraitéieren
dugéifsportraitéieren
hien/si,hatt/etgéifportraitéieren
mirgéifeportraitéieren
dirgéiftportraitéieren
sigéifeportraitéieren
Conditionnel Passé composé
echhättportraitéiert
duhässportraitéiert
hien/si,hatt/ethättportraitéiert
mirhätteportraitéiert
dirhättportraitéiert
sihätteportraitéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierportraitéier!
Plurielportraitéiert!
portraitéiert
portraitéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiportraitéiert
dugëssportraitéiert
hie/si,hatt/etgëttportraitéiert
mirgiportraitéiert
dirgittportraitéiert
sigiportraitéiert
Passé composé
echsiportraitéiert ginn
dubassportraitéiert ginn
hien/si,hatt/etassportraitéiert ginn
mirsiportraitéiert ginn
dirsiddportraitéiert ginn
sisiportraitéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarportraitéiert ginn
duwaarsportraitéiert ginn
hien/si,hatt/etwarportraitéiert ginn
mirwareportraitéiert ginn
dirwaartportraitéiert ginn
siwareportraitéiert ginn
Futur I
echwäert portraitéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert portraitéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif portraitéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif portraitéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier portraitéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles