E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausposaunen ausposaunen (D) – crier sur les toits (F)
Stammformen ausposaunenposaunt ausausposaunt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echposaunen aus
duposauns aus
hien/si,hatt/etposaunt aus
mirposaunen aus
dirposaunt aus
siposaunen aus
Pass compos
echhunnausposaunt
duhuesausposaunt
hien/si,hatt/ethuetausposaunt
mirhunnausposaunt
dirhuttausposaunt
sihunnausposaunt
Plus-que-parfait
echhatausposaunt
duhasausposaunt
hien/si,hatt/ethatausposaunt
mirhatenausposaunt
dirhatausposaunt
sihatenausposaunt
Futur I
echwäert ausposaunen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausposaunt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausposaunen
dugéifsausposaunen
hien/si,hatt/etgéifausposaunen
mirgéifenausposaunen
dirgéiftausposaunen
sigéifenausposaunen
Conditionnel Pass compos
echhttausposaunt
duhssausposaunt
hien/si,hatt/ethttausposaunt
mirhttenausposaunt
dirhttausposaunt
sihttenausposaunt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierposaun aus!
Plurielposaunt aus!
ausposaunt
ausposaunen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausposaunt
dugëssausposaunt
hie/si,hatt/etgëttausposaunt
mirginnausposaunt
dirgittausposaunt
siginnausposaunt
Pass compos
echsinnausposaunt ginn
dubassausposaunt ginn
hien/si,hatt/etassausposaunt ginn
mirsinnausposaunt ginn
dirsiddausposaunt ginn
sisinnausposaunt ginn
Plus-que-parfait
echwarausposaunt ginn
duwaarsausposaunt ginn
hien/si,hatt/etwarausposaunt ginn
mirwarenausposaunt ginn
dirwaartausposaunt ginn
siwarenausposaunt ginn
Futur I
echwäert ausposaunt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausposaunt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausposaunt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausposaunt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausposaunt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles