E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
deposéieren hinstellen, deponieren (D)déposer (F)
Stammformen deposéierendeposéiertdeposéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdeposéieren
dudeposéiers
hien/si,hatt/etdeposéiert
mirdeposéieren
dirdeposéiert
sideposéieren
Passé composé
echhunndeposéiert
duhuesdeposéiert
hien/si,hatt/ethuetdeposéiert
mirhunndeposéiert
dirhuttdeposéiert
sihunndeposéiert
Plus-que-parfait
echhatdeposéiert
duhasdeposéiert
hien/si,hatt/ethatdeposéiert
mirhatendeposéiert
dirhatdeposéiert
sihatendeposéiert
Futur I
echwäert deposéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert deposéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdeposéieren
dugéifsdeposéieren
hien/si,hatt/etgéifdeposéieren
mirgéifendeposéieren
dirgéiftdeposéieren
sigéifendeposéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdeposéiert
duhässdeposéiert
hien/si,hatt/ethättdeposéiert
mirhättendeposéiert
dirhättdeposéiert
sihättendeposéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdeposéier!
Plurieldeposéiert!
deposéiert
deposéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndeposéiert
dugëssdeposéiert
hie/si,hatt/etgëttdeposéiert
mirginndeposéiert
dirgittdeposéiert
siginndeposéiert
Passé composé
echsinndeposéiert ginn
dubassdeposéiert ginn
hien/si,hatt/etassdeposéiert ginn
mirsinndeposéiert ginn
dirsidddeposéiert ginn
sisinndeposéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardeposéiert ginn
duwaarsdeposéiert ginn
hien/si,hatt/etwardeposéiert ginn
mirwarendeposéiert ginn
dirwaartdeposéiert ginn
siwarendeposéiert ginn
Futur I
echwäert deposéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert deposéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif deposéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif deposéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier deposéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
disposéierenposéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles