E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
positionéieren positionieren (D)positioner (F)
Stammformen positionéierenpositionéiertpositionéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten positionnéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echpositionéieren
dupositionéiers
hien/si,hatt/etpositionéiert
mirpositionéieren
dirpositionéiert
sipositionéieren
Passé composé
echhupositionéiert
duhuespositionéiert
hien/si,hatt/ethuetpositionéiert
mirhupositionéiert
dirhuttpositionéiert
sihupositionéiert
Plus-que-parfait
echhatpositionéiert
duhaspositionéiert
hien/si,hatt/ethatpositionéiert
mirhatepositionéiert
dirhatpositionéiert
sihatepositionéiert
Futur I
echwäert positionéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert positionéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpositionéieren
dugéifspositionéieren
hien/si,hatt/etgéifpositionéieren
mirgéifepositionéieren
dirgéiftpositionéieren
sigéifepositionéieren
Conditionnel Passé composé
echhättpositionéiert
duhässpositionéiert
hien/si,hatt/ethättpositionéiert
mirhättepositionéiert
dirhättpositionéiert
sihättepositionéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpositionéier!
Plurielpositionéiert!
positionéiert
positionéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgipositionéiert
dugësspositionéiert
hie/si,hatt/etgëttpositionéiert
mirgipositionéiert
dirgittpositionéiert
sigipositionéiert
Passé composé
echsipositionéiert ginn
dubasspositionéiert ginn
hien/si,hatt/etasspositionéiert ginn
mirsipositionéiert ginn
dirsiddpositionéiert ginn
sisipositionéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarpositionéiert ginn
duwaarspositionéiert ginn
hien/si,hatt/etwarpositionéiert ginn
mirwarepositionéiert ginn
dirwaartpositionéiert ginn
siwarepositionéiert ginn
Futur I
echwäert positionéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert positionéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif positionéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif positionéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier positionéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles