E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
post-éier-en postieren (D) – poster (F)
Stammformen post-éier-enpost-éier-tpost-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpost-éier-en
dupost-éier-s
hien/si,hatt/etpost-éier-t
mirpost-éier-en
dirpost-éier-t
sipost-éier-en
Passé composé
echhupost-éier-t
duhuespost-éier-t
hien/si,hatt/ethuetpost-éier-t
mirhupost-éier-t
dirhuttpost-éier-t
sihupost-éier-t
Plus-que-parfait
echhatpost-éier-t
duhaspost-éier-t
hien/si,hatt/ethatpost-éier-t
mirhatepost-éier-t
dirhatpost-éier-t
sihatepost-éier-t
Futur I
echwäert post-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert post-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpost-éier-en
dugéifspost-éier-en
hien/si,hatt/etgéifpost-éier-en
mirgéifepost-éier-en
dirgéiftpost-éier-en
sigéifepost-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättpost-éier-t
duhässpost-éier-t
hien/si,hatt/ethättpost-éier-t
mirhättepost-éier-t
dirhättpost-éier-t
sihättepost-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpost-éier!
Plurielpost-éier-t!
post-éier-t
post-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgipost-éier-t
dugësspost-éier-t
hie/si,hatt/etgëttpost-éier-t
mirgipost-éier-t
dirgittpost-éier-t
sigipost-éier-t
Passé composé
echsipost-éier-t ginn
dubasspost-éier-t ginn
hien/si,hatt/etasspost-éier-t ginn
mirsipost-éier-t ginn
dirsiddpost-éier-t ginn
sisipost-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarpost-éier-t ginn
duwaarspost-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarpost-éier-t ginn
mirwarepost-éier-t ginn
dirwaartpost-éier-t ginn
siwarepost-éier-t ginn
Futur I
echwäert post-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert post-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif post-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif post-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier post-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles