E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
postuléieren postulieren (D) – postuler (F)
Stammformen postuléierenpostuléiertpostuléiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpostuléieren
dupostuléiers
hien/si,hatt/etpostuléiert
mirpostuléieren
dirpostuléiert
sipostuléieren
Passé composé
echhupostuléiert
duhuespostuléiert
hien/si,hatt/ethuetpostuléiert
mirhupostuléiert
dirhuttpostuléiert
sihupostuléiert
Plus-que-parfait
echhatpostuléiert
duhaspostuléiert
hien/si,hatt/ethatpostuléiert
mirhatepostuléiert
dirhatpostuléiert
sihatepostuléiert
Futur I
echwäert postuléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert postuléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpostuléieren
dugéifspostuléieren
hien/si,hatt/etgéifpostuléieren
mirgéifepostuléieren
dirgéiftpostuléieren
sigéifepostuléieren
Conditionnel Passé composé
echhättpostuléiert
duhässpostuléiert
hien/si,hatt/ethättpostuléiert
mirhättepostuléiert
dirhättpostuléiert
sihättepostuléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpostuléier!
Plurielpostuléiert!
postuléiert
postuléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgipostuléiert
dugësspostuléiert
hie/si,hatt/etgëttpostuléiert
mirgipostuléiert
dirgittpostuléiert
sigipostuléiert
Passé composé
echsipostuléiert ginn
dubasspostuléiert ginn
hien/si,hatt/etasspostuléiert ginn
mirsipostuléiert ginn
dirsiddpostuléiert ginn
sisipostuléiert ginn
Plus-que-parfait
echwarpostuléiert ginn
duwaarspostuléiert ginn
hien/si,hatt/etwarpostuléiert ginn
mirwarepostuléiert ginn
dirwaartpostuléiert ginn
siwarepostuléiert ginn
Futur I
echwäert postuléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert postuléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif postuléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif postuléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier postuléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles