E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
poteren reden, schnattern (D)bavarder (F)
Stammformen poterenpotertgepotert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echpoteren
dupoters
hien/si,hatt/etpotert
mirpoteren
dirpotert
sipoteren
Pass compos
echhugepotert
duhuesgepotert
hien/si,hatt/ethuetgepotert
mirhugepotert
dirhuttgepotert
sihugepotert
Plus-que-parfait
echhatgepotert
duhasgepotert
hien/si,hatt/ethatgepotert
mirhategepotert
dirhatgepotert
sihategepotert
Futur I
echwäert poteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gepotert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpoteren
dugéifspoteren
hien/si,hatt/etgéifpoteren
mirgéifepoteren
dirgéiftpoteren
sigéifepoteren
Conditionnel Pass compos
echhttgepotert
duhssgepotert
hien/si,hatt/ethttgepotert
mirhättegepotert
dirhttgepotert
sihättegepotert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpoter!
Plurielpotert!
gepotert
poteren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles