E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
praffen veredelen (D)greffer (F)
Stammformen praffenprafftgeprafft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echpraffen
dupraffs
hien/si,hatt/etprafft
mirpraffen
dirprafft
sipraffen
Pass compos
echhugeprafft
duhuesgeprafft
hien/si,hatt/ethuetgeprafft
mirhugeprafft
dirhuttgeprafft
sihugeprafft
Plus-que-parfait
echhatgeprafft
duhasgeprafft
hien/si,hatt/ethatgeprafft
mirhategeprafft
dirhatgeprafft
sihategeprafft
Futur I
echwäert praffen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geprafft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpraffen
dugéifspraffen
hien/si,hatt/etgéifpraffen
mirgéifepraffen
dirgéiftpraffen
sigéifepraffen
Conditionnel Pass compos
echhttgeprafft
duhssgeprafft
hien/si,hatt/ethttgeprafft
mirhättegeprafft
dirhttgeprafft
sihättegeprafft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpraff!
Plurielprafft!
geprafft
praffen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigeprafft
dugëssgeprafft
hie/si,hatt/etgëttgeprafft
mirgigeprafft
dirgittgeprafft
sigigeprafft
Pass compos
echsigeprafft ginn
dubassgeprafft ginn
hien/si,hatt/etassgeprafft ginn
mirsigeprafft ginn
dirsiddgeprafft ginn
sisigeprafft ginn
Plus-que-parfait
echwargeprafft ginn
duwaarsgeprafft ginn
hien/si,hatt/etwargeprafft ginn
mirwaregeprafft ginn
dirwaartgeprafft ginn
siwaregeprafft ginn
Futur I
echwäert geprafft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geprafft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif geprafft
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif geprafft ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier geprafft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles