E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
uprangeren anprangeren (D)dnoncer (F)
Stammformen uprangerenprangert unugeprangert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echprangeren un
duprangers un
hien/si,hatt/etprangert un
mirprangeren un
dirprangert un
siprangeren un
Pass compos
echhunnugeprangert
duhuesugeprangert
hien/si,hatt/ethuetugeprangert
mirhunnugeprangert
dirhuttugeprangert
sihunnugeprangert
Plus-que-parfait
echhatugeprangert
duhasugeprangert
hien/si,hatt/ethatugeprangert
mirhatenugeprangert
dirhatugeprangert
sihatenugeprangert
Futur I
echwäert uprangeren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugeprangert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuprangeren
dugéifsuprangeren
hien/si,hatt/etgéifuprangeren
mirgéifenuprangeren
dirgéiftuprangeren
sigéifenuprangeren
Conditionnel Pass compos
echhttugeprangert
duhssugeprangert
hien/si,hatt/ethttugeprangert
mirhttenugeprangert
dirhttugeprangert
sihttenugeprangert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpranger un!
Plurielprangert un!
ugeprangert
uprangeren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnugeprangert
dugëssugeprangert
hie/si,hatt/etgëttugeprangert
mirginnugeprangert
dirgittugeprangert
siginnugeprangert
Pass compos
echsinnugeprangert ginn
dubassugeprangert ginn
hien/si,hatt/etassugeprangert ginn
mirsinnugeprangert ginn
dirsiddugeprangert ginn
sisinnugeprangert ginn
Plus-que-parfait
echwarugeprangert ginn
duwaarsugeprangert ginn
hien/si,hatt/etwarugeprangert ginn
mirwarenugeprangert ginn
dirwaartugeprangert ginn
siwarenugeprangert ginn
Futur I
echwäert ugeprangert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugeprangert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ugeprangert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ugeprangert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ugeprangert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles