E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
nopréiwen nachprüfen (D)vérifier, contrôler (F)
Stammformen nopréiwenpréift nonogepréift
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpréiwen no
dupréifs no
hien/si,hatt/etpréift no
mirpréiwen no
dirpréift no
sipréiwen no
Passé composé
echhunnnogepréift
duhuesnogepréift
hien/si,hatt/ethuetnogepréift
mirhunnnogepréift
dirhuttnogepréift
sihunnnogepréift
Plus-que-parfait
echhatnogepréift
duhasnogepréift
hien/si,hatt/ethatnogepréift
mirhatennogepréift
dirhatnogepréift
sihatennogepréift
Futur I
echwäert nopréiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogepréift hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnopréiwen
dugéifsnopréiwen
hien/si,hatt/etgéifnopréiwen
mirgéifennopréiwen
dirgéiftnopréiwen
sigéifennopréiwen
Conditionnel Passé composé
echhättnogepréift
duhässnogepréift
hien/si,hatt/ethättnogepréift
mirhättennogepréift
dirhättnogepréift
sihättennogepréift
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpréif no!
Plurielpréift no!
nogepréift
nopréiwen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnnogepréift
dugëssnogepréift
hie/si,hatt/etgëttnogepréift
mirginnnogepréift
dirgittnogepréift
siginnnogepréift
Passé composé
echsinnnogepréift ginn
dubassnogepréift ginn
hien/si,hatt/etassnogepréift ginn
mirsinnnogepréift ginn
dirsiddnogepréift ginn
sisinnnogepréift ginn
Plus-que-parfait
echwarnogepréift ginn
duwaarsnogepréift ginn
hien/si,hatt/etwarnogepréift ginn
mirwarennogepréift ginn
dirwaartnogepréift ginn
siwarennogepréift ginn
Futur I
echwäert nogepréift ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogepréift gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif nogepréift
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif nogepréift ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier nogepréift ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwerpréiwenpréiwen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles