E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
presidéieren presidieren (D)présider (F)
Stammformen presidéierenpresidéiertpresidéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten präsidéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echpresidéieren
dupresidéiers
hien/si,hatt/etpresidéiert
mirpresidéieren
dirpresidéiert
sipresidéieren
Passé composé
echhupresidéiert
duhuespresidéiert
hien/si,hatt/ethuetpresidéiert
mirhupresidéiert
dirhuttpresidéiert
sihupresidéiert
Plus-que-parfait
echhatpresidéiert
duhaspresidéiert
hien/si,hatt/ethatpresidéiert
mirhatepresidéiert
dirhatpresidéiert
sihatepresidéiert
Futur I
echwäert presidéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert presidéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpresidéieren
dugéifspresidéieren
hien/si,hatt/etgéifpresidéieren
mirgéifepresidéieren
dirgéiftpresidéieren
sigéifepresidéieren
Conditionnel Passé composé
echhättpresidéiert
duhässpresidéiert
hien/si,hatt/ethättpresidéiert
mirhättepresidéiert
dirhättpresidéiert
sihättepresidéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpresidéier!
Plurielpresidéiert!
presidéiert
presidéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgipresidéiert
dugësspresidéiert
hie/si,hatt/etgëttpresidéiert
mirgipresidéiert
dirgittpresidéiert
sigipresidéiert
Passé composé
echsipresidéiert ginn
dubasspresidéiert ginn
hien/si,hatt/etasspresidéiert ginn
mirsipresidéiert ginn
dirsiddpresidéiert ginn
sisipresidéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarpresidéiert ginn
duwaarspresidéiert ginn
hien/si,hatt/etwarpresidéiert ginn
mirwarepresidéiert ginn
dirwaartpresidéiert ginn
siwarepresidéiert ginn
Futur I
echwäert presidéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert presidéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif presidéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif presidéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier presidéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles